Aktualności

21. Międzynarodowe Spotkanie Recyklerów i Traderów - IGMNiR, BDSV, MRF i VDM

2024-09-10

3 września 2024 roku w Hotelu Warszawa odbyło się już 21. Międzynarodowe Spotkanie Recyklerów i Traderów Metali, zorganizowane przez IGMNiR- Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu z Katowic we współpracy z dwoma niemieckimi Stowarzyszeniami Metali VDM z Berlina i BDSV z Dusseldorfu, jak również z holenderskim stowarszeniem metali MRF z Amsterdamu. W spotkaniu wzięło udział łącznie 265 przedstawicieli z branży recyklingu metali i jej Partnerów z 15 krajów.

Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, umacniania relacji, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych oraz dyskusji na temat wyzwań stojących przed sektorem recyklingu metali w Europie i na świecie.

Spotkanie oficjalnie otworzył Kazimierz Poznański, Prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, który powitał zgromadzonych gości i podkreślił znaczenie międzynarodowej współpracy w rozwijającym się sektorze recyklingu metali. Po krótkim wstępie liderzy organizacji partnerskich przedstawili swoje prezentacje. Kilian Schwaiger, Szef Polityki Handlowej i Surowcowej w VDM, zaprezentował działania VDM oraz członków tej organizacji obecnych na spotkaniu. Następnie Bernd Meyer, Referent ds. Public Affairs w BDSV, przedstawił działalność swojego stowarzyszenia, koncentrując się na recyklingu stali. Ostatnią prezentację tego segmentu przedstawił Lennert Vermaat, Dyrektor Metaal Recycling Federatie (MRF), omawiając działalność holenderskiej federacji i jej członków.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Elinor Feuer, Członkini Zarządu Non-Ferrous Divisional Board w Bureau of International Recycling (BIR). W swoim wystąpieniu skupiła się na roli międzynarodowej współpracy w rozwoju sektora recyklingu metali nieżelaznych.

Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas spotkania była przyszłość regulacji dotyczących recyklingu w Unii Europejskiej. Kamila Słupek, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Eurometaux, omówiła planowane zmiany w polityce UE na lata 2024-2029, które będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju recyklingu metali na rynku europejskim. W swojej prezentacji podkreśliła główne wyzwania, przed którymi stanie branża w kontekście nowych regulacji, i wskazała na możliwości, jakie te zmiany mogą przynieść.

Część technologiczna spotkania została otwarta przez Piotra Madeja, Lidera Obszaru Metalurgii Miedzi w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Przedstawił on innowacyjną technologię recyklingu kabli elektrycznych, umożliwiającą odzysk czystej miedzi (Cu) oraz cynowanej miedzi (CuSn) przy użyciu hybrydowych metod mechanicznej separacji. Kolejna prezentacja, dotycząca bezodpadowego przetwarzania zgorzeliny aluminiowej, będącej produktem ubocznym procesu recyklingu aluminium, została przedstawiona przez Adama Czecha, CEO firmy HERMEX, oraz Joannę Krzywdę, odpowiedzialną za handel międzynarodowy. Opisali oni metody umożliwiające pełne wykorzystanie tego materiału.

Po zakończeniu oficjalnego programu uczestnicy mieli okazję do indywidualnych spotkań B2B w foyer hotelu, co sprzyjało nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych oraz wymianie doświadczeń w bardziej kameralnej atmosferze.

Wieczór zakończył się uroczystą kolacją oraz przyjęciem w eleganckiej Restauracji Warszawskiej w Hotelu Warszawa, które trwało do późnych godzin nocnych. Uczestnicy kontynuowali rozmowy i networking w swobodnej i przyjaznej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stanowiło doskonałą platformę do budowania międzynarodowej współpracy w branży recyklingu metali! Do zobaczenia na kolejnej edycji!

Więcej
Dołącz do nas Dołącz do nas Nasi partnerzy
Kalendarium

Nasi Członkowie: